Що таке СІПАП-терапія


СІПАП-терапія – це терапія безперервним позитивним тиском у дихальних шляхах при деструктивних станах, коли у легені надходить недостатньо повітря. Раніше цей метод лікування активно застосовувався у пацієнтів із синдромом обструктивного апное уві сні, а також при тяжкому перебігу бронхіальної астми, сьогодні CPAP терапія все частіше стає пріоритетним методом вибору для відновлення після перенесеної пневмонії, у тому числі для реабілітації пацієнтів після Covid-19.


Що таке СІПАП-терапія і як вона проходить 1


Абревіатура СPAP (Continuous positive airway pressure) позначає режим штучної неінвазивної вентиляції легень постійним позитивним тиском у дихальних шляхах. Цей метод дозволяє запобігти «схлопуванню» дихальних шляхів і застосовується лише у пацієнтів зі спонтанним диханням – людина може дихати самостійно, але зазнає при цьому труднощів. Клінічний досвід використання CPAP-терапії налічує вже понад 35 років. За цей час CPAP-терапія довела свою безпеку та ефективність при лікуванні дихальної недостатності у пацієнтів різного віку та з різним медичним статусом.

Як виглядає CPAP-терапія


CPAP система включає наступне:

 • Апарат СІПАП. Це основний блок з інтерфейсом користувача. Як правило, портативні моделі CPAP апаратів містять вбудований компресор, що генерує потік стисненого повітря.
 • Орально-назальна маска. Це маска, яка покриває рот та ніс. Випускається у трьох стандартних розмірах: S, M, L. Також часто використовується маска, яка закриває тільки ніс або назальна канюля – вибір залежить від індивідуальних потреб пацієнта, наприклад, чи носить він окуляри, чи використовується апарат під час сну, чи є закладеність носа, тощо.
 • Гнучка трубка, яка з'єднує компресор (основний блок) з маскою.

Що таке СІПАП-терапія і як вона проходить 2Як працює CPAP апарат


Апарат СІПАП генерує безперервний потік стисненого повітря, який через повітряний фільтр під тиском нагнітається в гнучку трубку. Далі ця трубка пропускає очищене повітря в маску, зафіксовану на обличчі пацієнта. Подача повітря автоматично запускається з низьким тиском, потім тиск повільно підвищується, покращуючи прохідність дихальних шляхів.

На жаль, СІПАП терапія має один недолік – цей метод лікування не має накопичувального ефекту та не впливає на причину патологічного стану. Для лікування ускладнених форм дихальної недостатності може знадобитися досить тривалий термін – тижні, ба навіть місяці. Тому до підбору CPAP апарату слід поставитися з усією серйозністю.

Стандартні апарати для CPAP терапії здебільшого є портативними пристроями. Вони встановлюються біля ліжка на тумбочці і легко переміщаються за необхідності.


Що таке СІПАП-терапія і як вона проходить 3

Кому показана CPAP терапія


Терапія з використанням СІПАП-апарату застосовується у наступних груп пацієнтів:

 • пацієнти з синдромом обструктивного апное уві сні (СОАС);
 • пацієнти з хронічною обструктивною хворобою легень (ХОЗЛ), включаючи хронічний бронхіт та емфізему;
 • пацієнти з важким перебігом бронхіальної астми;
 • пацієнти після отруєння токсичними газами (в якості допоміжної терапії);
 • пацієнти, що перенесли пневмонію різної етіології;
 • пацієнти, що проходять реабілітацію після перенесеного коронавірусу;
 • пацієнти з дихальною недостатністю внаслідок серцево-судинних захворювань та інших захворювань.

Що дає використання CPAP апарату


CPAP терапія – найефективніший нехірургічний спосіб лікування дихальної недостатності. Перші покращення пацієнти відчувають фактично відразу, а максимальний ефект досягається приблизно через 2 тижні використання. Завдяки багаторічному досвіду застосування апарату CPAP для людей з дихальною недостатністю, його переваги добре досліджені та задокументовані. Проте процес адаптації до CPAP-терапії індивідуальний для кожного пацієнта.

Основний принцип роботи CPAP апарату полягає в тому, що він не дає дихальним шляхам змикатися і блокувати надходження повітря. Таким чином, виключається ризик раптової смерті через відсутність кисню чи раптову зупинку дихання, а пацієнт почувається набагато краще. CPAP терапія забезпечує і додаткові переваги – зникає надмірна слабкість, втома, сонливість, затуманення свідомості та важкість у голові. Тривалість курсу лікування залежить від тяжкості симптомів.


Що таке СІПАП-терапія і як вона проходить 4


При використанні CPAP-апарату:

 • забезпечується необхідна респіраторна підтримка;
 • покращується самопочуття та сон (проходять або зменшуються прояви хропіння);
 • знижується ризик серцевого нападу, інших серцево-судинних захворювань;
 • нормалізується кров'яний тиск;
 • підтримується ясність свідомості.

Чи бувають побічні ефекти від використання CPAP-апарату


Як правило, терапія позитивним тиском у дихальних шляхах добре переноситься всіма групами пацієнтів. На початку використання може спостерігатися легкий дискомфорт – це цілком нормально і проходить через кілька днів. У поодиноких випадках можуть спостерігатися:

 • сухість і закладеність носа;
 • невелике подразнення слизових (горла, носа, очей);
 • подразнення шкіри (у місцях контакту з маскою);
 • відчуття «здуття»;
 • відчуття клаустрофобії.

Щоб запобігти побічним ефектам, важливо правильно обрати і зручно «підігнати» маску під час використання апарата, за необхідності відкоригувати налаштування. Такі назальні симптоми, як сухість, подразнення та чхання, можна полегшити, використовуючи функцію зволоження повітря, тому рекомендуємо використовувати апарати, що постачаються з інтегрованими системами підігріву та зволоження, наприклад, Auto CPAP апарат ForAs Yel із зволожувачем.

Не рекомендується застосування CPAP апарату при інфекційних захворюваннях носа та очей у стадії загострення, при частих синуситах та носових кровотечах неясної етіології, з обережністю слід застосовувати СІПАП апарат при гіпотонії. Наявність в анамнезі пневмотораксу, пневмомедіастинуму або пневмоцефалії є прямим протипоказанням до терапії.

У чому різниця між апаратами CPAP, Auto CPAP та BiPAP?


Сьогодні на ринку представлені кілька типів апаратів для терапії CPAP:

 • Стандартний CPAP – нагнітання повітря відбувається з одним постійним тиском, незалежно від фази дихання.
 • Auto CPAP – подача повітря запускається, коли датчики апарата фіксують зупинку дихання. При цьому тиск поступово підвищується і фіксується на рівні, достатньому для здійснення вдиху.
 • Двофазний апарат BiPAP – на вдиху компресія підвищується, на видиху – зменшується. Параметри встановлюються медичним працівником відповідно до потреб пацієнта.

Крім основних критеріїв (тип, наявність спеціальних режимів), додатково існує ряд важливих функцій, які впливають на вибір апарата і забезпечують його зручне застосування.

 • Функція SmartFlex – автоматичне «підлаштування» тиску в залежності від фази дихання.
 • Підігрів та зволоження повітря – дозволяє уникнути проблем і побічних ефектів, пов'язаних з сухістю слизових.
 • Функція пам'яті – записує такі параметри лікування, як рівень тиску, тривалість і частота використання, показник витоків. Надалі ці дані можуть використовуватися для розшифровки та визначення дихальних порушень, прогресу в їхньому лікуванні.

Якщо у вас лишилися питання про CPAP апарати або ви потребуєте консультації щодо їх використання, зателефонуйте нам. Ми обов'язково знайдемо рішення!

Коментарі ()
Головна новина