Рентгенографія – один із найпопулярніших діагностичних методів, тому такий пристрій медичного призначення, як негатоскоп, сьогодні використовується у всіх лікарнях та клініках.


Однокадровий, двокадровий чи трикадровий: який негатоскоп обрати 1

Негатоскоп необхідний для вивчення та розшифрування сухих та мокрих рентгенографічних знімків. Поглинаючи промені, тканини організму демонструють відмінності за щільністю та структурою, що фіксується на рентгенівському зображенні та дозволяє провести дослідження. Негатоскоп забезпечує прозорість плівки (візуалізацію на просвіт), завдяки чому лікар може локалізувати патологічне вогнище та швидко поставити правильний діагноз. Практика вивчення знімків перед призначенням лікування та під час терапії дозволяє оцінити динаміку захворювання та внести зміни до тактики лікування, якщо в цьому є необхідність.

Перш ніж відповісти на питання про конфігурацію негатоскопа, що підійде вам найкращим чином, варто розглянути й інші важливі критерії вибору.

Із чого складається негатоскоп?

Пристрій складається з наступних компонентів:

 • Корпус. Його виготовляють із алюмінію, сталі або пластику. Згідно з медичними протоколами, корпус може піддаватися дезінфекції, тому його зазвичай додатково покривають спеціальною, стійкою до хімічної дії фарбою.
 • Елементи світлового забезпечення – люмінесцентні лампи чи світлодіоди. Саме від цієї внутрішньої «начинки» залежить якість оцінки знімків і зоровий комфорт при роботі з ними. Важлива яскравість підсвічування. Розмиті ділянки зображення краще видно при максимальному освітленні, тому варто віддати перевагу пристрою з регульованим діапазоном яскравості.
 • Екран. Цей компонент виготовляється із матового скла або акрилу, забарвленого у білий колір. Таке рішення дозволяє лікарю побачити та врахувати найменші зміни на знімках. Сучасні моделі негатоскопів додатково оснащуються LGP матрицею, яка забезпечує рівномірне світіння та підвищує чіткість зображення на плівках.
 • Спеціальні пристрої для фіксації плівки. Мокрі знімки «липнуть» до пристрою самі по собі, сухі ж необхідно фіксувати механічно.
 • Елементи кріплення на стіну або спеціальні підставки для встановлення на столі. Існують моделі невеликих розмірів, які можна встановити прямо на столі у лікаря - такий варіант приладу часто використовують стоматологи.
 • Деякі моделі обладнані заслінками, які закривають частину світлового полотна для зручнішої роботи зі знімком.

Чому для перегляду знімка потрібен негатоскоп і не підходить стандартне освітлення чи природне світло?


На рентгенівському знімку присутня велика градація сірих відтінків. Через це розглянути знімок за умов дефіциту освітленості досить проблематично. Сучасний негатоскоп характеризується високою інтенсивністю світла та дозволяє регулювати яскравість. Вже такий мінімальний функціонал дозволяє з високою точністю оцінити зміни, щоб правильно встановити діагноз.

Магнітно-резонансна томографія та комп'ютерна томографія дозволяють отримувати деталізовані знімки, де для коректної інтерпретації результатів має значення кожен міліметр.

Види негатоскопів, їх відмінності та переваги


Залежно від джерела світла розрізняють два види пристроїв – лампові та світлодіодні.

Однокадровий, двокадровий чи трикадровий: який негатоскоп обрати 2

У лампових негатоскопах використовують люмінесцентні лампи, які повинні забезпечувати оптимальне освітлення без мерехтіння. Однак накопичений досвід показав, що при тривалій експлуатації так чи інакше відбувається зношування лампи і виникає характерне миготіння – цей неприємний ефект може викликати у лікаря зорову втому і навіть головний біль.

Набагато більшими (у порівнянні з ламповими) перевагами володіє світлодіодний негатоскоп:
 • більш компактний та легкий;
 • довговічна експлуатація;
 • висока контрастність;
 • оптимальне розсіювання світла;
 • широкий діапазон налаштувань;
 • тихо працює і не перегрівається;
 • споживає мало енергії.

Сфера використання негатоскопу


Негатоскопи сьогодні використовуються практично у всіх напрямках медицини, адже магнітно-резонансна томографія, комп'ютерна томографія та рентген є одними з провідних методів дослідження. Найчастіше негатоскоп використовують у наступних сферах:
 • Травматологія та ортопедія. Для діагностування перелому чи визначення наявності вивиху, і навіть для діагностування багатьох інших патологічних станів, обов'язково використовується рентгенівський знімок.
 • Пульмонологія Діагностика пневмоній, абсцесів, туберкульозу, новоутворень та інших захворювань дихальної системи можлива лише за правильного розшифрування рентгенівських знімків.
 • Онкологія. Рентгенограми використовуються для діагностики онкозахворювань, контролю лікування та ремісії.
 • Нейрохірургія та неврологія. Виявлення гематом при травмуванні голови чи інсульті.
 • Гінекологія. Для діагностики безпліддя, пов'язаного з непрохідністю маткових труб, застосовується спеціальний метод рентгенодіагностики – гістеросальпінгографія.
 • Мамографія. Знімок молочних залоз дозволяє визначити новоутворення.
 • Стоматологія. Радіовізіографія – один із методів рентген-діагностики захворювань зубного ряду та щелепно-лицьової області.

Однокадровий, двокадровий чи трикадровий: який негатоскоп обрати 3

Який негатоскоп обрати: однокадровий, двокадровий чи трикадровий?


Для одних вирішальним фактором виступає ціна, інші роблять вибір, виходячи з функціоналу, треті відають перевагу популярному бренду. Критерії вибору негатоскопу можуть бути різними, але обов'язково потрібно враховувати, для яких завдань він купується.

Для поліклініки можна придбати однокадровий негатоскоп – сучасний світлодіодний негатоскоп на один кадр цілком доступний за ціною навіть за умов обмеженого бюджету, а його функціоналу більш ніж достатньо на первинних етапах загальноклінічної діагностики.


Однокадровий, двокадровий чи трикадровий: який негатоскоп обрати 4


Для дослідження томограм та рентгенограм у спеціалізованих медичних закладах оптимальним варіантом буде використання сучасного двокадрового або трикадрового пристрою, наприклад негатоскопа Maestro ZG-2D. Він має сенсорну активацію, функцію плавного затемнення та автономне управління кожним «кадром». Такі пристрої є найбільш практичними та довговічними: можуть використовуватися для початкової діагностики, для моніторингу динаміки захворювання, для відстеження прогресу лікування, а також для порівняння різних клінічних випадків при проведенні навчальних демонстрацій і не тільки. Зв’яжіться з нами, якщо у вас виникають додаткові питання, ми з задоволенням вас проконсультуємо.
Коментарі ()
Головна новина