Хірургічне світло відіграє важливу роль у забезпеченні комфорту медичного персоналу та безпеки пацієнта, тому хірургічний світильник має бути спроектований і встановлений таким чином, щоб хірургічна бригада могла повністю зосередитися на виконанні операції. Згадуємо цікаві факти з історії хірургічного світла та розбираємося, як вибрати операційний світильник з довгостроковими перевагами для вашого медичного закладу.


Коротка історична довідка


Трапляються моменти, коли для розуміння сьогодення корисно пірнути в сторінки медичної історії. Це особливо актуально, коли мова заходить про медичне освітлення.

Як неважко здогадатися, перші хірургічні операції проводилися при природному освітленні. Залежно від часу доби та погоди освітленість могла становити від 10 000 люкс до 80 000 люкс у кращому випадку. Як результат, летальність у таких операціях досягала неймовірних масштабів. І хоча освітлення було не головною причиною, та все ж робило вагомий внесок. У другій половині ХІХ століття лікарі навчилися максимально використовувати можливості природного світла. У стелях кімнат, що використовувалися для проведення операцій, проробляли вікно, а щоб збільшити кількість проникаючого у приміщення світла, використовували дзеркала.

До кінця XIX століття світом прокотилася хвиля відкриттів, пов'язаних з електрикою. Саме в цей час бере свій початок ланцюгова реакція, коли одне відкриття ставало передумовою наступних – так на зміну природному світлу прийшли лампочки, і це відкрило нові можливості для проведення операцій. Електричне світло мерехтіло, розсіювалося і виділяло тепло, проте робота при електричному світлі все одно була кращою і ефективнішою, ніж при природному світлі.


Як правильно вибрати операційний світильник1


Технічний прогрес набирав обертів, розвивалися нові технології, і вже до 1950-х років були спроектовані перші підлогові стійки для хірургічного освітлення, а до 1960-х років почали використовувати галогенові лампи. Кількість доступного хірургам світла досягла 100 000 люкс. Така освітленість відповідала полуденному сонячному світлу десь у середземноморських широтах. Перші спроби використання для освітлення світлодіодної технології датуються 1968 роком, але вони, на жаль, зазнали невдачі.

І лише через 3 десятиліття, завдяки газорозрядним лампам, вдалося збільшити діапазон доступного світла до 200 000 люкс. Здавалося б – успіх! Але таке освітлення призводило до сильної зорової втоми, знижуючи працездатність та ефективність хірургічної бригади.

У 1992 році компанією Rimsa було представлено першу хірургічну лампу у формі пелюсток для забезпечення ламінарного потоку. І нарешті, в 2002 році, тією ж компанією була представлена перша у світі світлодіодна лампа. Це спровокувало справжній прорив у галузі медичного світла. Сьогодні світлодіодна технологія є золотим стандартом хірургічного освітлення. Світлодіодні лампи споживають зовсім мало енергії і створюють яскраве контрольоване освітлення, що забезпечує хірургам оптимальну видимість.

Отже, що потрібно знати, перш ніж купити і встановити сучасний світлодіодний світильник у вашому закладі?


Види операційних світильників


За типом встановлення хірургічних світильників розрізняються три основні варіанти конфігурації:

Найпоширеніша і найзатребуваніша група – це стельові світильники. Такі світильники часто доступні в модифікаціях з кількома освітлювальними головками, що дозволяє налаштувати систему так, щоб вона відповідала конкретним вимогам освітлення. Світильник встановлюється у фіксованій точці на стелі операційного блоку і, як правило, сумісний з ламінарним потоком.


Як правильно вибрати операційний світильник2


Аналогічним чином здійснюється монтаж світильників настінного типу. Найчастіше вони використовуються у оглядових та процедурних кабінетах, у стоматологічних кабінетах.

Підлогові пересувні світильники через свою універсальність і практичність не менш затребувані, ніж стельові. Вони підходять як для діагностики, так і для виконання малоінвазивних втручань, можуть легко переміщуватися з кабінету в кабінет, оскільки комплектуються колесами. Є пересувні світильники, оснащені акумуляторною батареєю на випадок перебоїв з електроенергією. Світильники такого типу часто використовуються у мобільних шпиталях.

Ще обов'язково слід враховувати такий фактор, як сумісність та взаємодія світильника з іншим обладнанням в операційній (наприклад, аудіо/відео обладнанням) та допоміжними системами освітлення. Світильники стельового типу можуть комплектуватись додатковими кронштейнами, призначеними для кріплення відеокамери та монітора.

При виборі медичного світла вам необхідно звернути увагу на кілька базових критеріїв: освітленість, колірна температура, індекс кольоропередачі, діаметр світлового поля, контроль тіней та теплове випромінювання.


Освітленість


Освітленість – це інтенсивність світлового потоку, що виходить з куполу операційної лампи. Освітленість вимірюється у центрі світлової плями на відстані 1 метра від джерела світла. Інтенсивність світлового потоку більшості потужних світильників не перевищує 160 000 люкс, а світильники з рівнем освітленості менше 40 000 люкс не вважаються придатними для застосування у хірургічній практиці.


Як правильно вибрати операційний світильник3


Колірна температура


Колірна температура вимірюється в градусах Кельвіна і відноситься до загального кольору, що продукується джерелом світла. Теплі кольори, такі як червоний та жовтий, мають нижчу колірну температуру, а холодні білий та синій – більш високу. Коли ви обираєте хірургічний світильник, переконайтеся, що він може забезпечувати температуру в діапазоні 4000-5000К – така температура є найбільш комфортною для роботи в операційному полі.


Індекс кольоропередачі


Цей показник позначає якість випромінюваного світла, пов'язану з ідеальною візуалізацією кольору. Від індексу кольоропередачі залежить реальне (неспотворене) відображення кольору об'єктів у зоні освітлення. Яскраве денне світло вважається оптимальним для візуалізації природного кольору об'єктів і має індекс кольоропередачі 100. Переконайтеся, що вибраний вами світильник має індекс кольоропередачі не менше 90 – такої величини достатньо для коректної інтерпретації кольору тканин і органів під час проведення операції.


Світлове поле


Діаметр світлового поля – це розмір світлової плями навколо світлового центру. Вибираючи хірургічний світильник, зверніть увагу, чи він може адаптуватися до різних потреб щодо розміру світлового поля.

Як правильно вибрати операційний світильник4

Слід також уточнити, що 50% всієї яскравості випромінюваного світла повинно знаходитися у межах 50% від його загального діаметра. У сучасних світлодіодних світильниках цей параметр регулюється.


Контроль тіней


Якщо не усунути тіні, що створюються інструментами, головою і руками хірурга, то навіть найяскравішого джерела світла може виявитися недостатньо. Розрізняють контурні та контрастні тіні. Контурні тіні корисні, вони дозволяють хірургу розрізняти анатомічні структури в порожнині пацієнта, тоді як контрастні тіні створюють труднощі. Сучасний безтіньовий світильник, завдяки технології перехресного фокусування світлових джерел, зменшує контрастні тіні та відблиски, зберігаючи при цьому достатню кількість контурних тіней, щоб забезпечити хірургічній бригаді оптимальне сприйняття та найбільшу глибину світла в операційному полі.


Як правильно вибрати операційний світильник5


Теплове випромінювання


Для запобігання нагріванню та висиханню тканин під час тривалих оперативних втручань необхідна можливість безпечного керування теплом. Тепло вимірюється у двох місцях: безпосередньо на світловій плямі та на світловій головці. Світлодіодні хірургічні світильники –  виправдане вкладення коштів, оскільки вони практично не виділяють тепла, в той час як старі галогенові світильники демонструють набагато вищий рівень тепла, викликаючи дискомфорт у хірургів та уповільнюючи постопераційне відновлення пацієнтів.

Що вам ще може знадобитися - камери, монітори, можливо змінні ручки, що стерилізуються? Переконайтеся, що ви врахували всі ці нюанси перед ухваленням рішення про покупку.


Встановлення


Щоб отримати максимальну ефективність вибраного хірургічного світильника, він має бути правильно встановлений. Внаслідок неправильного монтажу світлова головка може зміщуватися з потрібного місця або світло в операційній може розташовуватися надто низько, обмежуючи рух. Щоб уникнути помилок, пов'язаних із неправильним монтажем, купуйте операційні світильники у надійного дистриб'ютора, який також пропонує послуги з встановлення. Кваліфіковані фахівці забезпечать правильне та безпечне встановлення.

 

Коментарі ()
Головна новина